گزارش صعود قله كركس از مسیر دره بيدهند

مشخصات کلی برنامه:

عنوان برنامه : صعود ۱ روزه كركس از دره بيدهند

مبدا صعود: روستاي بيدهند

مسيرهاي صعود: اوره(شمال شرقي ) طامه (شرق) بيدهند(شمال غربي) كشه(جنوبي)

مسيرانتخابي صعود: روستاي بيدهند(دره بيدهند)

مشكل حائز اهميت در مسير انتخابي:گرماي زياد مسیر در اين فصل سال

مزيت حائز اهميت درمسير انتخابي: بودن آب تا قسمتي از مسير(البته هر چهار مسير كركس اين مزيت را دارند)

فاصله از شهرهاي نزديك: اين روستادرموقعيت جنوب غربي نظنز واقع است وحدود هجده كيلومتر با ان شهر فاصله دارد

تاريخ اجرا: ۱۳۹۶/۰۵/۰۶

مدت اجرا:يك روز كه البته مدت زمان كمي است و بهتر است یك ونيم روزه اجرا شود

مبدا حركت:اصفهان دروازه تهران

اسامي مسئولين:

سرپرست: مجيدنخكار    

سرقدم: معصومه طاهري

عقب دار: آرش باقري  

مسول فني: مريم تيموري

عكاس: زهره حسن پور

گزارش از : سميرا حسيني

شناسه ي كركس: کوهستان کرکس، بخشی از نیمه شمالی رشته کوههای مرکزی ایران است وپهنه اي به وسعت۳۴۰۰ کيلومترمربع را زير پوشش قرار داده است که در جهت شمال غربي – جنوب شرقي در شهرستانهای نطنز و کاشان واقع در استان اصفهان امتداد يافته است . دامنه های شمالی آن در شهرستان کاشان و دامنه های جنوبی آن در شهرستان نطنز امتداد یافته است . کرکس، بلندترین قلۀ کوهستان کرکس، در شمال اصفهان و جنوب غربی شهر نطنز ، شرق شهرستان برخوار و میمه و غرب شهرستان اردستان واقع شده‌است . کوه کرکس حاصل گدازه‌هایی است که از راه شکاف‌های موجود در سطح زمین به بیرون راه یافته‌اند. رشته کوه کرکس از سنگهاي آذرين متوسط از لحاظ اسيدي يا بازي آذر آواري تشکيل شده است . از نظر زلزله خيزي مناطق جنوبي آن پرزيان و مناطق شمالي آن نيمه زيان به حساب مي آيند.

منطقه کرکس از لحاظ تنوع زیستی هم در میان کوههای منفرد مرکزی ایران تقریبا بی همتا است . ورود به آب و هوای ییلاقی کوهستان و درختان انبوه بیشه های کرکس ، آنهم به فاصله اندکی از دشت کویر مرکزی ایران هر بیننده ای را به تحسین و تعجب وا می دارد . بهترین زمان برای صعود به قله کرکس در اردیبهشت ماه است.

سطح زیر پوشش کوهستان کرکس در استان اصفهان بالغ بر ۳۰۰ هزار هکتار است که ۷/۹۷ هزار هکتار آن به عنوان منطقه شکار ممنوع انتخاب و اعلام شده‌است. دامنه‌های کرکس به دلیل وجود منابع آب کافی و نیز اعتدال شرایط اقلیمی و رویش انواع گیاهان مرتعی، زینتی و تجاری در ردیف مراتع نسبتاً خوب منطقه و کشور است.

قله‌های کوهستان کرکس به علت ارتفاع زیادی که دارند تقریباً در نیمی از سال پوشیده از برف بوده و منبع اصلی چشمه‌های متعددی است که در دامنه‌های این کوهستان جریان دارند. که بیشتر آنها تا اوايل تير ماه خشک مي شوند.

پوشش گياهي: در رشته کوه کرکس گیاهان زیر را می توان کم و بیش یافت. درخت های خود رو مانند انجیر کوهی ، بُند ، بادام کوهی ، بید ، زرشک و گیاهانی همچون انواع گون ، درمنه ، آنغوزه ، باریچه ، آویشن ، گزنه ، ریواس  ، بادونه ، خطمی ، گل پر ، زیره سیاه ، پودنه ، مرزن جوش و …

پوشش جانوری : موقعیت جغرافیایی و شرایط زیستی منطقه کرکس به گونه‌ای است که امکان وجود انواع جانوران وحشی اعم از بز کوهی ، قوچ ، میش ، گراز ، پلنگ ، سمور کوهی ، روباه ، گرگ ، شغال ، جوجه تیغی ، خرگوش ، انواع مارها ، انواع سوسمار ها ، کفتار ، لاک پشت و پرندگانی همچون باز شکاری ، عقاب ، کبک ، تیهو ، فنج کوهی ، گنجشک کوهی ، زغن و … وجود دارد.

شرح برنامه:

به نام خالق كوهها

ساعت٤:١٠طبق قرار قبلي با يك عدد خودروي هيوندا و تعداد١٥نفر شركت كننده اصفهان را به سمت نظنز ترك كرديم وپس از گذر از جاده ي نظنز كاشان در پارك سرچشمه ي نطنزبين ساعت ٦:٢٠تا٧صبحانه ي ميل كرده وبه راهمان ادامه داديم.حدود ساعت ٨بود كه به روستاي بيدهندرسيديم وبه اماده شدن براي صعودوگرم كردن و معارفه پرداختيم.

۲۰۱۷۰۷۲۸_۱۰۱۹۱۵

شروع حركت ما از روستاساعت ٨:٣٠بود مسيردره بسيار زيبا بودوعطرگياهان كوهي شامه يمان رانوازش ميداد اب خنكي در كنارماجاري بود كه تحمل ان گرماي طاقت فرسا رااسانتر ميكرداما اين اب تا قسمتي از دره باما بود وبعد به زير زمين ميرفت و ما از موهبتش بي نصيب شديم.

۲۰۱۷۰۷۲۸_۱۰۴۳۳۸

آخرین چشمه مسیر

در حين راه از اطلاعات خوبي در مورد مسير كه از طريق سرپرست برنامه در اختيارمان قرار ميگرفت بهره ي فراوان برديم وهرچه جلوتر ميرفتيم اشتياق براي قله بيشتر ميشداما گرماي طاقت فرسا امانمان رابريده بود وتيم به كندي پيش ميرفت ساعت ٣از دره بيرون امديم وبه گردنه شاهين به كركس رسيديم.

۲۰۱۷۰۷۲۸_۱۵۲۷۵۸

مسير سمت راست كوه شاهين وسمت چپ قله ي كركس بود وقبل از رفتن بر روي يال سمت چپ (به سمت شرق)كه منتهي به قله ميشد چندتن از اعضاي گروه به دليل كمبود انرژي و علايمي از گرمازدگي به سرپرستي ارش باقري گروه را ترك كرده وبه سمت پناهگاه كشه حركت كردند. ما حركتمان رو بر روي يال اغاز كرديم هوا بسي ناجوانمردانه گرم بودولي خوب هدف قله بودو تلاش مادر ساعت٣:٥٥به ثمر نشست وبعد از گذر از يالي پرشيب به قله رسيديم وهمان شور وشوق وصف ناپذير قله…

زمان به سرعت مي گذشت وما بايد برمي گشتيم. نهار سبكي روي قله خورديم وبعد از گرفتن عكس يادگاري در ساعت ٤:١٧از مسير كشه به سمت پايين سرازير شديم ساعت ٥:٢٠ بود كه به پناهگاه كشه رسيديم. پايي به اب زديم استراحتي  هرچند كوتاه كرده و ساعت ٦به سمت پايين حركت كرديم . ساعت ٧:١٥بود كه به منطقه رايان رسيديم. با همنوردانمان در گروه كوهنوردي آرش كه از كشه صعود كرده بودند چاق سلامتي كرده، بدنمان را سرد كرديم وچون زمان نداشتيم در ساعت ٧:٥٠به سمت اصفهان حركت كرديم. با اينكه در مسير توقف داشتيم وتوسط سرپرست پذيرايي شديم اماساعت ٩ بود كه همگي سلامت وارد اصفهان شديم وصعودمان به پايان رسيد.

باز هم يك بار ديگر،ما،تجربه ي جديدوسرخوشي بعد از صعود