دیداری به رنگ آسمان و به گرمی ستارگان

برنامه ۱/۵ روزه شب مانی در کویر زیبای مصر (جندق)

تاریخ اجرای برنامه:
حرکت : ۱۳۹۵/۱۱/۰۷ ساعت ۱۴:۰۰ سیمین و۱۴:۳۰ دروازه تهران
بازگشت : ۱۳۹۵/۱۱/۰۸ حدود ساعت ۲۳:۰۰
طول مدت برنامه : یک و نیم روز
هزینه برنامه: ۹۰۰۰۰ تومان
سرپرست : آقای علی حسین پور

?آموزش جهت یابی در شب
?شتر سواری, سافاری, موتور سواری در کویر (هزینه با افراد و اختیاری)
?اجرای ورزشهای همگاني شاد در تپه ماسه های کویر
?کویرنوردی و پیمایش رمل های ماسه ای, تماشای طلوع خورشید

توضیحات برنامه :
۱- اسکان این برنامه در روستای مصر و خانه های محلی با امکانات مناسب خواهد بود و نیازی به همراه داشتن چادر و یا کیسه خواب نمیباشد.
۲- امکان سفارش غذا (شام و ناهار) با هماهنگی قبلی در مورد نوع و قیمت آن وجود دارد. (هزینه با افراد و اختیاری)
۳- صبحانه و پذیرایی نفرات توسط گروه آرش انجام خواهد شد.
۴- سطح این برنامه تفریحی و سبک میباشد.
۵- مهلت ثبت نام تا تاریخ ۶ بهمن ۱۳۹۵ میباشد . اولویت ثبت نام با اعضا گروه میباشد و کسانی که نسبت به واریز وجه زودتر اقدام نمایند.
۶- این برنامه حداکثر با یک اتوبوس اجرا خواهد شد.
۷- در روز پیمایش هر نفر باید حداقل ۲ تا ۳ لیتر آب همراه داشته باشد.
۸- سرپرست این برنامه آقای علی حسین پور میباشد. ۰۹۳۸۷۸۵۳۸۳۰

ثبت نام و پرداخت هزینه برنامه :
۱- در ابتدا تماس با ۰۹۳۸۷۸۵۳۸۳۰ و اطلاع از وضعیت قوانین برنامه و معرفی نفرات و ارسال مشخصات (نام و نام خانوادگی – کد ملی – سال تولد – شماره همراه) خود و دیگر نفرات شرکت کننده
۲- واریز هزینه برنامه به :
شماره کارت ملت : ۵۸۹۲۱۰۱۰۷۰۵۴۶۹۳۸ به نام علی حسین پور
۳- ارسال ۴ رقم شماره آخر کارت واریزی و تاریخ و زمان دقیق واریز (فیش را همراه داشته باشید) یا عکس و اسکرین شات از صفحه پرداخت بگیرید و ارسال نمایید.

لینک تلگرام کانال گروه کوهنوردی آرش اصفهان
Telegram.me/wwwarashesfcom

لینک تلگرام سوپرگروپ گروه کوهنوردی آرش اصفهان
Telegram.me/joinchat/BlxzpEFhSeVG8TZj8LJMeg

سایت گروه کوهنوردی آرش اصفهان
www.arashesf.com

اینستاگرام گروه کوهنوردی آرش اصفهان
arashclimbing_esfahan

درباره کویر و روستای مصر:

کویر مصر یکی از جذابترین مناطق گردشگری ایران است.روستای مصر یا کویر مصر در قلب کویر های ایران در ۴۵ کیلومتری شرق شهرستان جندق و در ۳۰ کیلومتری شمال شهرستان خور از توابع استان اصفهان قرار دارد. موقعیت جغرافیایی روستا ۰۴/۳۴ شمالی و ۴۷/۵۴ شرقی می باشد.
روستای مصر با حدود ۱۲۰ نفر جمعیت در میان شن‌های روان کویر مرکزی ایران قرار دارد. این روستا این روزها از مهمترین و جذابترین مناطق گردشگری ایران به حساب می‌آید و نام دریای شنی کویر مصر برای بسیاری از طبیعت‌گردان آشناست .مصر به همراه دو روستای بسیارکوچک دیگر به نامهای امیرآباد و فرحزاد دریک خط شمالی– جنوبی به طول حدود ۶ کیلومتر واقع شده‌اند.
کویر مصر ایران، توسط رشته کوه هایی از جانب غرب، جنوب غرب و جنوب شرق محاصره شده است که بخشی از سلسله جبال کوه های فلات مرکزی ایران به حساب می آید. این کویر در گودال هایی طبیعی در کوهپایه های این کوه، تپه های ماسه ای زیبایی را تشکیل داده است که هدف گردشگری و کویر نوردی می باشد. روستای مصر به دلیل قرار گرفتن در جنوب کویر بزرگ دارای آب و هوای گرم و خشک است. مردم مصر در سال های اخیر و به خصوص در ایام گردشگری بیشتر به مشاغل مربوط به اسکان و خدمات به مسافران مصر می پردازند. شهرت کویر مصر زندگی آنان را نیز تغییر داده است. اما پیش از این بیشتر به کشاورزی و دامداری مشغول بودند و در کنار کاشت زعفران و گندم به پرورش شترنیز اشتغال داشتند.
دکتر آلفونس گابریل جغرافیدان و جهانگرد اتریشی (متولد ۱۹۸۲) می‌گوید: «کویر کسی را که یک‌بار اسیر افسونش شده باشد هرگز رها نخواهد کرد.» این جمله‌ای است که پس از سفر به کویر مصر ایران به آن ایمان پیدا خواهید کرد. افسون آسمان کویر مصر تا پایان عمرتان بارها و بارها شما را به آنجا خواهد کشید.

وجه تسمیه کویر مصر:

چندین سال پیش بنیانگذار روستای مصر فرد سرمایه‌داری به نام یوسف بود که به شبانی و چراندن گوسفندان می‌پرداخت. عمر این روستا شاید بیشتر از ۱۰۰ سال نباشد، اما همه آن را به نام مزرعه یوسف می‌شناختند تا آنکه قناتهای روستا خشک و کم آب شد و یوسف را مجبور به حفر چاه با موتورهای دیزلی انگلیسی کرد. چند سال بعد از بهره‌برداری از این چاه، دوباره سفره‌های زیرزمینی آب پائین‌تر رفت تا اینکه یوسف چاه عمیق‌تری را در کویر مصر حفر کرد به همین دلیل اهالی روستاهای همجوار، این روستا را «چاه دراز» نامیدند.

اما از آنجایی که یوسف این نام را دوست نداشت از اهالی خواست چون نام وی یوسف و داستان یوسف پیامبر نیز در سرزمین مصر اتفاق افتاده بود از آن به بعد نام این روستا را مصر نامیده اند.