زنان کوه ها را جابه جا می کنند

شعار روز جهانی کوهستان امسال در ۱۱ دسامبر، “زنان کوه ها را جابجا می کنند”. زنان نقش کلیدی در حفاظت از محیط زیست کوهستان و توسعه اجتماعی و اقتصادی دارند. آنها به عنوان مدیران اولیه منابع کوهستانی، نگهبانان تنوع زیستی، حافظان دانش سنتی، نگهبانان فرهنگ محلی و متخصصان طب سنتی هستند.

افزایش تنوع آب و هوا، همراه با کمبود سرمایه گذاری در کشاورزی کوهستانی و توسعه روستایی، اغلب مردان را به مهاجرت به جاهای دیگر در جستجوی معیشت جایگزین سوق داده است. بنابراین زنان ، بسیاری از وظایف را که قبلاً توسط مردان انجام می شد بر عهده گرفته اند، اما زنان کوهستانی به دلیل دسترسی نابرابر به منابع، اغلب نامرئی هستند.

به عنوان کشاورزان، فروشندگان بازار، زنان تاجر، صنعتگران، کارآفرینان، و رهبران جامعه، زنان و دختران کوهستانی، به ویژه در مناطق روستایی، پتانسیل این را دارند که عوامل اصلی تغییر باشند. وقتی زنان روستایی به منابع، خدمات و فرصت‌ها دسترسی داشته باشند، به نیروی محرکه‌ای در برابر گرسنگی، سوء تغذیه و فقر روستایی تبدیل می‌شوند و در توسعه اقتصادهای کوهستانی فعال هستند.

روز جهانی کوه ۲۰۲۲ فرصتی برای ترویج برابری جنسیتی و در نتیجه کمک به بهبود عدالت اجتماعی، معیشت و تاب آوری است.

هدف اصلی روز جهانی کوهستان، ایجاد آگاهی در مورد اهمیت کوه ها، مردم کوهستان و تحریک دولت ها برای اخذ سیاست های فوری برای کاهش شرایط سخت زندگی مردمی است که در کوهستان زندگی می کنند.روز جهانی کوهستان برهمنوردان و دوستداران کوهستان فرخنده باد. جامعه کوهنوردی بیش از پیش نیاز به حضور همنوردانی از جنس کوه دارد که کوهنورد باشند نه کوه رو.امید داریم با همراهی هم، آیین و مرام حقیقی کوهنوردی را بر پایه اخلاق و دوستی با کوه ، از نو طرحی لایق این جامعه در اندازیم. به امید روزهایی پر از امید برای ایران و ایرانی.

منبع : https://www.fao.org/international-mountain-day/information-material/en/

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *